שינויים רגשיים בהריון

שינויים רגשיים בהריון

במשך תשעת חדשי ההיריון, האישה עוברת דרך תהליכים רגשיים מסובכים שמאופנים בשינויים קיצוניים במצבי הרוח שלה, שיכולים לנוע בין אופוריה ושימחה. מהעובדה שהיא יוצרת בתוכה חיים חדשים ועד לדאגה האם היא מוכנה להתמודד עם אתגר האימהות שלפניה. שינויים אלה מוכתבים מהמשמעות של הורות עתידית וגם מהשינויים ההורמונאליים שקורים בתקופה הזאת.

שינויים אלו בדרך כלל מאוד קיצוניים ויכולים לבוא לידי ביטוי גם במצבים רגילים, שבימים רגילים  לא הינו נותנים בו את הדעת, אבל בהיריון יכולים לצאת מכל פרופורציה. חשוב שאישה בהיריון תדע שהמצב הזה לא משפיע על ההתפתחות התקינה של תינוקה ולא צריכה לדאוג אם היא מרגישה צורך לבכות.

בקשר ישיר לרגישות יתר, ישנו הצורך של תשומת לב מרבית ותמיכה מצד הסביבה. מצב שבא לידי ביטוי בבקשות מוזרות שלה לדוגמה גלידה באמצע לילה או חשקים אחרים. פה יש חשיבות עצומה למקומו של בן הזוג ביחס לשלמות הרגשית של האישה.

כל שליש מאופיין על ידי מצבים רגשיים ספציפיים אבל זה יכול להשתנות בין אישה לאישה ובהתייחס לפקטורים כמו מאפייני אישיות, חוויות קודמות וכו'

שליש ראשון

הידיעה והאישור של ההיריון יוצר דאגות רבות סביב השינויים הפיזיים, הפסיכולוגים ובקשר הזוגי. משום כך בתקופה הזאת הרגשות הבולטים הם: פחד, שמחה, דאגת יתר מהחשש להפלה, אי אמון בין היתר.

בשליש הראשון עדיין קשה לדמיין שבתוך הבטן מתפתח בן אדם ובגלל זה עולה הדאגה להמשך ההיריון והיכולת להסתגל לשינויים שמחכים בדרך.

בתחילת ההיריון יש רגישות יתר בקשר לשינויים הגופניים, שינויים בתזונה ויותר צורך לישון. על אף ששינויים אלו קשורים לשינוים הורמונליים, אלה הם סימפטומים שעוזרים לאם להתכנס בעצמה ולחפש את האספקטים היותר ילדותיים באישיות שלה, דבר שיעזור לה בפגישה העתידית עם בנה וההבנה של הצרכים שלו.

מתחילה תקופה של הרהור והתבוננות על  קשריה החברתיים ומשפחתיים וכך היא מתחילה לצייר את דמותה שלה ומהמודלים שלה לאימהות.

התשוקה המינית בדרך כלל קצת ירודה בתקופה הזאת גם בגלל העייפות והאי נוחות הגופנית ולפעמים גם עקב תחושה שהיא יכולה לפגוע בעובר. מאוד חשוב הקשר הזוגי הפתוח והגלוי על מנת לשוחח על הנושאים האלו וביחד להתגבר על התקופה הזאת.

שליש שני

בתקופה זו מתחילים השינויים הגופניים הנראים לעין. היא כבר הסתגלה למצבה, היא יוצאת מהקונכייה בה הייתה בשליש הקודם. מתחילים להרגיש את התנועות הראשונות של העובר דבר שגורם להעצמת הקשר בין האם לתינוקה וזה מתחיל לתפוס מקום של ממש במשפחה.

צצות גם חששות ומחשבות בקשר לבריאות התינוק כמו למשל "שיולד שלם, " שיולד בריא ",  "שלא ימות" וכו'.

האם צריכה לקבל את הדמות הגופנית החדשה, דבר שיכריעה לגבי החיים המיניים  במשך ההיריון. שינוי זה יכול להוות חלק בלתי נפרד מהיותה אימא, אך במקרים אחרים יכול להוות מצב שמעורר מחדש חששות ומצוקות.

שליש שלישי

לקראת סוף ההיריון בולט מצב של צפייה בו האימא משתוקקת להכיר את תינוקה. היא מרגישה כבר את הלידה מתקרבת ומתעוררים בה תחושות של חשש ופחד לקראת מצב לא מוכר. חששות ופחדים אלו, שברובם היו קיימים במידה כזו או אחרת, מתעצמים עכשיו והם הדאגה לאפשרות שמשהו בלתי צפוי או רצוי יקרה, לפחד מהכישלון שלא תעמוד בצפיות של עצמה או בדאגת האם היא תהיה אימא מספיק טובה לתינוקה. במצב כזה טוב יהיה לאם אם תעשה עבודה על כל התחושות האלו שמציפים אותה, על ידי קריאת חומר בנושא או פנייה לייעוץ אצל אנשי מקצוע בתחום היריון ולידה.

מבחינת גופנית עקב המשקל שהיא נושאת יכולים להתעורר קשיי הרדמות, חוסר נוחות כללית ועייפות יתר.

חששות אופייניות בתקופת היריון

  • רמת אחריות גבוה יותר עם ההבנה שחיי אחר תלויים בנו
  • מעבר השתייכות לדור אחר
  • חשש מפגיעה פיזית
  • חשש מאיבוד החופש והאינטימיות בחיי הזוגיות

 

גורמי סיכון לרגשות שליליים בתקופת היריון

  • נשים שהקשר עם האימות שלהן הוא קשר של אהבה –שנאה
  • נשים שהיו להן בעיות בהריון קודם או אחריו
  • נשים שחיות במצב של אי תמיכה
  • נשים שחוו כל מיני תסמינים בהיריון בלי שום סיבה ביולוגית לכאורה
  • נשים שעברו מצבים של לחץ נפשי עקב חוויות משפחתיות קרובות